BIM-03-340
Assembly bench for doors and frames.
- Pneumatically controlled tiltable worktop.
- Coated with EPDM inserts for protection.
2006/42/EC
EN ISO 12100
EC RULES
0° (horizontal) – 15°
Tiltable worktop
890mm0-930mm
Adjustable worktop height
Coated with EPDM inserts
Work surface
Assembly bench for doors and frames.
- Pneumatically controlled tiltable worktop.
- Coated with EPDM inserts for protection.
| Air consumption of compressed air per working cycle: | 250NI |
| Pneumatic operating pressure: | 7bar |
| Length of the machine: | ± 3445mm |
| Width of the machine: | ± 2200mm |
| Height of the machine: | ± 1000mm |
| Weight of the machine: | ± 270kg |
| Compare pages | |
| Air consumption of compressed air per working cycle | 250NI |
| Pneumatic operating pressure | 7bar |
| Length of the machine | ± 3445mm |
| Width of the machine | ± 2200mm |
| Height of the machine | ± 1000mm |
| Weight of the machine | ± 270kg |


