COMPACT
- Characterized by a flexible and cost-effective use.
- Enter Class for moving into the precision and quality.
Little requirement of space
Best price/performance ratio
Long lifetime
Panel saw for Wood-based panels, aluminum-composite and sandwich panels,Plastic panels and Mineral materials.
The COMPACT model series is flexible and economical in use.
- The entry-level class Striebig vertical panel saws.
- Manual sawing or with automatic feed.
- Precision and quality.
| Cutting depth: | 60mm |
| Rated power: | 3.9kw |
| Diametre of the sawblade: | 250mm |
| Sawblade bore: | 30mm |
| Speed of the rotating tool: | 5250rpm |
| Rated voltage: | 3×400V |
| Frequency: | 50Hz |
| Weight of the machine: | 815kg |
| Pneumatic operating pressure: | 6-8bar |
| Compare pages | |
| Cutting depth | 60mm |
| Diameter of the sawblade | 250mm |
| Pneumatic operating pressure | 6-8bar |
| Rated power | 3.9kw |
| Sawblade bore | 30mm |
| Speed of the rotating tool | 5250rpm |
| Weight of the machine | 815kg |
| Rated voltage | 3×400V |
| Frequency | 50Hz |







