CONTROL
- Maximum benefit and maximum ease of use.
- Numerous innovative solutions such as fully-automatic cutting at the press of a button with panel end recognition and etc.
- Maximum convenience in a small space, precise, effortless work and safety for the operator are a matter of course.
Fully-automatic cutting at the press of a button with panel end recognition
The digital measuring system
Touch screen
DMS
Panel saw for Wood-based panels, aluminum-composite and sandwich panels,Plastic panels and Mineral materials.
The CONTROL model with a high degree of sawing procedure automation and a vast array of equipment options.
- Sawing procedure automation.
- Vast array of equipment options.
- Maximum precision and powerful efficiency.
| Cutting depth: | 80mm |
| Motor Power: | 5.5kw |
| Diametre of the sawblade: | 300mm |
| Sawblade bore: | 30mm |
| Speed of the rotating tool: | 4750rpm |
| Rated voltage: | 3×400V |
| Frequency: | 50Hz |
| Pneumatic operating pressure: | 6-10bar |
| Compare pages | |
| Cutting depth | 80mm |
| Diameter of the sawblade | 300mm |
| Pneumatic operating pressure | 6-10bar |
| Sawblade bore | 30mm |
| Speed of the rotating tool | 4750rpm |
| Motor Power | 5.5kw |
| Rated voltage | 3×400V |
| Frequency | 50Hz |










