4D
- Optimize 4D of the processing parameter, dimensions and time.
- 4D opens up an all new dimension for vertical cutting technology. Horizontal and vertical workpiece transport operations are performed fully automatically by the 4D.
- High-end vertical sawing centre.
- Significant sawing efficiency and productivity.
- Touch &Saw 2.0.
Operating comfort and ergonomics
Usability
Extraordinaire
design
High
precision and quality
Panel saw for Wood-based panels, Aluminum-composite and Sandwich panels, Plastic panels and Mineral materials.
The STRIEBIG 4D opens up an all new dimension for vertical cutting technology.
- Horizontal and vertical workpiece transport operations are performed fully automatically by the 4D.
- High-end vertical sawing centre.
- Significant sawing efficiency and productivity.
- Touch & Saw 2.0.
| Cutting depth: | 80mm |
| Motor Power: | 5.5kw |
| Diametre of the sawblade: | 300mm |
| Sawblade bore: | 30mm |
| Speed of the rotating tool: | 4800rpm |
| Rated voltage: | 3×400V |
| Frequency: | 50Hz |
| Pneumatic operating pressure: | 6-10bar |
| Compare pages | |
| Cutting depth | 80mm |
| Diameter of the sawblade | 300mm |
| Pneumatic operating pressure | 6-10bar |
| Sawblade bore | 30mm |
| Speed of the rotating tool | 4800rpm |
| Motor Power | 5.5kw |
| Rated voltage | 3×400V |
| Frequency | 50Hz |


.jpg)
.jpg)
.jpg)
