STANDARD
- The principle with the STANDARD is the sizing cut.
- The self-supporting and rigidly-welded saw frame guarantees the highest precision over decades.
- Its flexibility and universal expansion options mean that the STANDARD is suitable for workshops of all sizes.
- Little requirement of space.
The sizing cut
Little requirement of space
Its flexibility and universal expansion options
Panel saw for Wood-based panels, aluminum-composite and sandwich panels,Plastic panels and Mineral materials.
The STANDARD – both generic term and the world’s best-selling saw of its kind – has been successful on the market.
- Universal vertical sawing technology.
- Principle of sizing cut.
- Rigid saw frame.
- Universal expansion options.
| Cutting depth: | 80mm |
| Motor Power: | 5.5kw |
| Diametre of the sawblade: | 300mm |
| Sawblade bore: | 30mm |
| Rated voltage: | 3×400V |
| Speed of the rotating tool: | 4750rpm |
| Frequency: | 50Hz |
| Compare pages | |
| Cutting depth | 80mm |
| Diameter of the sawblade | 300mm |
| Sawblade bore | 30mm |
| Speed of the rotating tool | 4750rpm |
| Motor Power | 5.5kw |
| Rated voltage | 3×400V |
| Frequency | 50Hz |







