BBS-01-300
- The worktop can be turned over to facilitate component loading and unloading.
- All adjustments on the frames can be done with the bench table in the vertical position thanks to two adjustable presses.
- The base of the bench is fitted with a roller unit that facilitates movement of heavy or large parts.
No EC marking, therefore no directive and no applicable standard.
EC RULES
Stand fitted with rollers
Contact surfaces coated in PVC
Handle for moving
Assembly, glazing and test bench.
- All adjustments on the frames can be done with the bench table in the vertical position.
- The base of the bench is fitted with a roller unit that facilitates movement of heavy or large parts.
| Air consumption of compressed air per working cycle: | 110NI |
| Pneumatic operating pressure: | 7bar |
| Length of the machine: | ± 3000mm |
| Width of the machine: | ± 1140mm |
| Height of the machine: | ± 2700mm |
| Weight of the machine: | ± 270kg |
| Compare pages | |
| Air consumption of compressed air per working cycle | 110NI |
| Pneumatic operating pressure | 7bar |
| Length of the machine | ± 3000mm |
| Width of the machine | ± 1140mm |
| Height of the machine | ± 2700mm |
| Weight of the machine | ± 270kg |


